O nás

Keď som mal 10 rokov páčili sa mi veľký psy so stojacími ušami podobajúce sa na vlka. Moja prvá veľká túžba po prečítaní knihy od Jacka Londona - Biely tesák bolo mať takého psa. Po niekoľkých mesiacoch mi môj starý otec kúpil šteniatko vlčiaka, ktorý pochádzal zo starého mlyna na rozhraní Smižian a Spišskej Novej Vsi. Krásne šteniatko pochádzalo z 10 šteniat, bol to psík pálenej farby, veľmi učenlivý a bystrý. Pomenoval som ho Hary. S týmto psíkom som začal ako 11 ročný chodiť na Spišsko Novoveský cvičák, ktorý bol pod Modrým vrchom (Blau mont) v meste. Tam som získal prvé skúsenosti pri výcviku, pozorujúci starších chovateľov a cvičiteľov ako bol p. Horaj , p. Labuda, p.Mozer, p. Fabián  z Prešova a mnoho ďalších vynikajúcich psíčkarov tej doby. Pred absolvovaním vojenskej základnej služby som Haryho predal.
Do cechu som sa vrátil v r.1979 znovu premýšľajúc o výcviku a kúpe nového psa.  V r.1980 som kúpil psa z Čiech z chovateľskej stanici ‘’ z Koryčan ’’ menom Kano. S týmto pracovným psom som začal naplno cvičiť a závodiť. Zložil som s ním 5 skúšok z výkonu. Absolvoval som preteky a závody na Slovensku i v Čechách. Bol som účastník Majstrovstiev SR vo výkone. Pod dohľadom trénera p. Fabiána som dosahoval  veľmi dobré výsledky. No tento pes sa presadzoval skôr ako policajný ,  tvrdý, nekompromisný obranár. Nebol vhodný na šport. V osemdesiatych rokoch som spolupracoval na požiadanie s políciou mesta , kde Kano bol využívaný na vyhľadávanie a zneškodnenie páchateľov vtedajšej doby.
V r.1982  som začal trénovať v kynologickom klube v Levoči. Tu som zastával funkciu cvičiteľ, figurant a neskôr ešte ako referent chovu nemeckého ovčiaka.
Začiatkom roku 1990 som si kúpil suku nemeckého ovčiaka z NSR- Stellu v.d. jungen Hansen.
Keďže v roku 1991 som odcestoval na dlhší čas do Canady zveril som sučku p. Ladislavovi Kačírovi, ktorý ju cvičil  a pripravoval do chovu. Po vrátení späť na Slovensko som Stellu zbonitoval a uchovnil. Mojou oporou vo výcviku bol vtedy spomínaný uznávaný výcvikar Laci, ktorému dodnes vďačím za to, že sme spolu cvičili a mnohému ma naučil.

Referencie:

  • člen reprezentačného výberu na majstrovstvá ČSSR, vo výkone psov služobných plemien 1982
  • pomocník hlavného trénera K-9 Polícia Canada /Ontário/ 1991
  • spolupráca so súkromnou veterinárnou klinikou Poprad a jej odporúčanie pri fyzickom vyšetrení, liečení, operáciách, pôrodoch, vakcináciách, zdravotnej prevencií starostlivosti  o zvieratá a poradenstvo /2002-2008/
  • inštruktor výcviku psov na obranu a ochranu majetku / Ázia- Vietnam - Hannoi, Saigon/ 2005
  • pomocník trénera psov na vyhľadávanie výbušnín/ súkromná Talianska veterinárna klinika Kuwait  2008
  • výcvik a starostlivosť o psov Kuwait  2008

Moje kynologické začiatky: